Регистрация на ЕООД – какво трябва да знаете

Планирате да започнете свой бизнес? Вероятно изпитвате огромно вълнение, но се налага да се сблъсквате и с немалко тревоги.

Регистрация на фирма

Работата, която имате да извършите по планирането и подготовката на фирмата, вероятно отнеме цялото ви време. Когато настъпи моментът да започнете дейността си, се налага да преминете и през административните процедури по регистрация на фирма.

В началото може да ви изглежда сложно и объркващо, но в случай, че разполагате с необходимата информация процесът ще премине гладко и скоро ще сте собственик на фирма. Можете и да се доверите на опитни професионалисти като екипа на Acc-ConsultCo.com, който ще ви преведе през всеки един етап от процедурата и ще изготви необходимите документи.

Какви са изискванията за регистрация на ЕООД

Когато регистрирате фирма, трябва да определите какъв тип дружество е тя според предмета на нейната дейност. Най-често се регистрират фирми като ООД или ЕООД.

ООД означава „дружество с ограничена отговорност“, а ЕООД е еднолично дружество с ограничена отговорност. Разликата между двете е единствено в това, че при едноличното дружество има само един учредител.

Регистриране на дружество с ограничена отговорност е предпочитано от регистрирането на ЕТ (едноличен търговец). Едноличният търговец носи отговорността при задължения дори с личните си средства, докато при едноличното дружество тя е ограничена до капитала на фирмата. 

В случай, че започвате самостоятелен бизнес, на който сте единственият собственик, се налага да се запознаете с изискванията при регистрация на ЕООД.

Регистрация в Държавната агенция по вписванията

Регистрацията на ЕООД изисква подаването на пакет документи в Държавната агенция по вписванията.

Това е свързано и с определена държавна такса, която за този тип дружество е 110 лв. В случай, че подавате документите онлайн, таксата се намалява наполовина.

Документите включват заявление по образец, документ за заплатена държавна такса, различни декларации и учредителни актове, които уточняват предмета на дейност на фирмата.

При откриването на фирма е необходимо да планирате определен начален капитал. Препоръчително е той да е по-висок от планираните разходи, които ще имате, преди да почнете да получавате приходи.

При регистрация на ЕООД се изисква да си откриете набирателна сметка в банката, в която да вложите вашия начален капитал.

Необходим е и подписът на управителя върху документ, с който той дава съгласието си да упражнява тази дейност в бъдещата фирма.

В случай, че се опитвате сами да преминете през цялата процедура по откриване на ЕООД рискувате да пропуснете някоя важна подробност или срок. Ако искате да си спестите излишната загуба на време и нерви можете да се обърнете към опитни специалисти като Acc-ConsultCo.com.

The following two tabs change content below.
Аналитик, имащ интереси в интернет маркетинга, психологията, търговията, seo и извличането на полезни данни от бази. Притежавам онлайн магазин за натурални хранителни добавки на компанията Аквасорс.